Výhybkový výměník - angličan
 


NA ÚVOD
Ač nestavím vlastní kolejiště, některé doplňky mě lákají. Jedním z nich je i výhybkový výměník neboli angličan. K jeho stavbě jsem se rozhodl po návštěvě těchto stránek: strana 1, strana 2. Prostě: TO MUSÍM TAKY ZKUSIT

Leptání
Otvory bylo třeba udělat skrz. Nejdříve jsem se pokoušel to prořezat (0,15mm je ale na nůž hodně), pak propilovat (zatraceně málo místa na pilník), až jsem došel k potřebě to proleptat.

Prostě jsem to celé (z obou stran) natřel důkladně barvou a pomocí jehly a skalpelu očistil vnitřní plochy, které měly být proleptány. Leptal jsem tedy vlastně pouze z jedné strany. A takhle to dopadlo.
Bohužel jsem se zakecal a nechal to tam asi o fousek déle, takže jsem přišel o některé rohy. Také zvolený typ barvy nebyl asi nejlepší, protože povrch pod touto barvou doznal také mírného poleptání. Ale účel to splnilo a zbytek zalije cín, který se dá velmi dobře brousit a hlavně řezat pomocí skalpelu.
Po sletování a přebroušení čelní plochy.
V pravém dolním okénku je vidět zalití cínem. Velmi snadno se dá pomocí ostrého skalpelu ořezávat do požadovaného rozměru. A pokud se něco nepovede, stačí kápnout novou vrstvičku cínu a vše opakovat do požadovaného stavu.
Tady jsou všechny díly angličanu připraveny na lakování. Nyní čekám na tmel a hlavně SMD LED-ky
Plastová destička na kterou jsou přilepeny bílé SMD diody. Poté jsem je propojil tenkým drátkem. Nula je samozřejmě uprostřed a je společná pro všechny čtyři diody. Poté jsem vše zalil epoxidem a přebrousil.
No a takto nějak to svítí. Destičky jsou dvě a příštím krokem bude jejich umístění do tělesa výměníku.
Po přestříkání tělesa jsem do něj vsunul a zalepil obě destičky. No a takhle to svítí. Konce vodičů jsem přiletoval k prozatímní destičce vyrobené z kousku kuprexitu.