Stavba modelu T 211
 


NA ÚVOD
Jelikož byla stavebnice Hekttorem přepracována a i já se nakonec rozhodl pro jeho pojezd, dovolil jsem si tyto stránky přepracovat a zmínit jen několik drobných úprav.

VESTAVBA OSVĚTLENÍ
Způsob osvětlení lokomotivy je pro mne stále dilema a to z následujících důvodů:
- Při posunu by měla mít lokomotiva na přední i zadní straně rozsvícená dvě bílá světla ve stejné výši.
- Pokud pojede samostatně, měla by svítit na čele bíle a vzadu červeně. Popřípadě by se měl rozsvítit horní reflektor. To samé při jízdě na druhou stranu.
- Pokud bude řazena na začátku vlaku, měla by svítit pouze na čele bíle, popřípadě by měl svítit horní reflektor. To samé při jízdě na druhou stranu.
Nejspíše to vyřeším pouze bílými diodami na čele a kombinací červené a bílé na kabině lokomotivy. V případě vestavby dekodéru se dvěma stavy osvětlení by připadaly v úvahu pouze následující stavy osvětlení.
- Při posunu (nejčastější použití lokomotivy) by svítila pouze bíle.
- Při samostatné jízdě vpřed by se přidalo i červené světlo na zadní straně.


Při vestavbě osvětlení jsem řešil otázku, jak osvítit dvěma barvami jeden otvor. Dvoubarevné SMD-LED jsem samozřejmě nikde nenašel, takže jsem se rozhodl vyrobit si je sám.
Nejdříve jsem spojit bílou a červenou LED (pouzdro 603) proti sobě s úmyslem nechat je svítit do strany. Nedoporučuji!
Výsledek mě ale moc neuspokojil, jelikož čiré pouzdro červené diody světlo do strany nerozptylovalo. Výsledkem tedy byla pouze bíle nebo červeně svítící hrana bílé diody.
To mě ale přivedlo na myšlenku "naroubovat" červenou LED (pouzdro 803) na bílou (pouzdro 603) s docela uspokojivým výsledkem.
Takto to svítí bíle...
... a takhle červeně.

Nyní čeká model na lak a pak přijde na řadu vestavba samotného osvětlení a konečné sestavení modelu.